RADYO DİNLE
Get the Flash Player to see this player.
Üye girişi yaparak sizde resim, video ve şiir paylaşabilirsiniz.
Magazin
Haberler

Selenyum Minerali – Selenyumun Faydaları ve Görevleri:

Selenyum Minerali – Selenyumun Faydaları ve Görevleri:
Güçlü bir antioksidan olan selenyum, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser riskini azaltır. Hücreleri korur ve yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Doku esnekliğini arttırarak ve kalp hücrelerini destekleyerek kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Başta sperm üretimi ve canlılığı olmak üzere, üreme sağlığında önemli bir rol alır. Vücuttaki zehirli maddelerin zararlı etkilerini azaltır ve vücuttan atılmala…rına yardımcı olur. Karaciğerin faaliyetlerini düzenli olarak sürdürmesine katkıda bulunur.
Selenyum Eksikliği:
Ciddi kas zayıflıkları, kalp ve damar sağlığında bozulmalara neden olan selenyum eksikliği, çocuklarda da gelişimin yavaşlamasına neden olur. Erken yaşlanma, sinir sistemi hastalıkları ve zekâ geriliğine neden olabilir. Göz sağlığını olumsuz etkiler. Sperm üretimi ve kalitesi azalarak kısırlık oluşabilir. Üreme sağlığı açısından, erkeklerin Selenyum ihtiyacı kadınlara oranla daha fazladır.
Selenyum Fazlalığı ve Zararları:
Sindirim sistemi sorunları, saç, tırnak ve diş kaybı, çeşitli deri, omurilik ve kemik iliği hastalıkları, yüksek ateş gibi sağlık sorunları görülür. Aşırı dozları öldürücü olabilir.
Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur?
Arpa, buğday gibi tahıllar, et, karaciğer, pekmez, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, tereyağı, mantar, soğan, lahana, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler ve tavuk eti bol miktarda selenyum içeren besinler arasındadır.
Günlük Selenyum İhtiyacı:
Yetişkinlerde günlük selenyum ihtiyacı 80 – 100 mg dolaylarındadır. Gebelikte ve emziren annelerde günlük selenyum ihtiyacı 200 mg a kadar çıkabilir.

Comments are closed.

Sitemizde şuan:
Gazeteler
manşetler
Günlük Burç
Günlük Burç
Piyasalar
Hava Durumu
BURSA

BURSA
Şiir Bahçesi
Sayaç


radyo