RADYO DİNLE
Get the Flash Player to see this player.
Üye girişi yaparak sizde resim, video ve şiir paylaşabilirsiniz.
Magazin
Haberler

Bin Bir derde: “ÇÖREKOTU”

Bin Bir derde: “ÇÖREKOTU”

Binlerce Yıllık Mucize: “ÇÖREK OTU YAĞI”

Öyle bir bitkidir ki; halk arasında adı her derde deva olarak bilinmektedir. Öyle bir bitkidir ki; Hadislerde övülmüş en önemli bitkidir, Hz. Muhammed (sav) hadisinde “Muhakkak ki kara habbede samdan başka her derde bir şifa vardır.” demektedir. Öyle bir bitkidir ki; şişmanları zayıflatır, zayıfları şişmanlatır, ağrılara derman, kansere ilaç, saçsızlığa saç olur. Çörek otu tüm bilim, din ve tıp adamlarının mucize dediği belki de tek bitkidir.

KİLO VERMEK İSTEYENLER…
Osmanlı hareminin mucize zayıflama yöntemlerinden biri olan çörek otu aynı zamanda Matbah-ı Âmire (Osmanlı Saray Mutfağı) aşçıbaşıların en çok kullandığı malzemeydi. Cariyelerin ve gözdelerin çokça tükettiği Çörek Otu Valide ve Hakiki Sultanlara özel olarak havanda dövülür ve yağı yemeklerden önce tüketilirdi.

Saç çıkarıcı ürünlerin ana maddesi Çörek otu yağı bugün bilinen Most innovative raw material concept” (En iyi hammadde inovasyon ödülü) alan hammaddesinin özüdür. Saç köküne işleyerek saçı besleme, saç güçlendirme ve dökülmesini önleme, saç diplerine nüfus ederek saç yoğunluğunu artırma gibi etkileri sayesinde ayda 1600 ila 1800 yeni saç teli oluşumu sağladığı literatürlerde yazar. Temiz saça sabahları sürüldüğünde gün boyu etkinliğini sürdürdüğü de bilinmektedir!.

Çörek Otu!
•Çörek otu kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirir.
•Cancer ImmunoBiology araştırma merkezi tarafından yapılan çalışmada, Nigella sativa da kemik iliği ve bağışıklık hücrelerini artırıcı bir madde tespit edilmiştir.
•Antioksidan özelliği vardır.
•İltihap oluşumunu engelleyici etkisi vardır.
•Çörek otunun içindeki iltihap önleyici madde eklem iltihabı için yararlıdır.
•Prostat ve meme kanserini yavaşlatıcı etkinliği bulunur.
•Karaciğeri koruyucu özelliği çörekotu faydaları içindedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırma karaciğer kanserine karşı koruyabileceğini göstermiştir.
•Kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır. İnsülin salgılamasını sağlayan pankreasta beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlemlenmiştir.
•Almanya’da yapılan bir araştırma çörek otunun alerjik rahatsızlıklarda kullanılabileceğini göstermiştir.
•Almanya’daki araştırmada bronşitli astım, allerjik astım, bahar nezlesi rahatsızlıklarına yönelik yapılan çalışmada çörektonun ciddi oranda fayda sağladğı gözlemlenmiştir.
•Mide zarını tahriş eden etkenlere karşı mide zarını korur.
•Çörek otunun kullanımı nefes borusu adalesini genişletme etkisinden dolayı nefes darlığında yararlıdır.
•Kalp sağlığını koruyucu etkisi çörekotunun faydaları arasındadır. Çörekotu içinde bulunan timokinon ‘un kalp rahatsızlıklarına yol açan homosistein oranını düşürdüğü gözlenlenmiştir.
•Vücutdaki homosistein düzeyi, besinlerle alınan folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin dışında genetik faktörlere ve hormonların etkisine bağlı olarak düzenlenir. Homosistein seviyesi yüksek olan kişilere, folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin kullanımı öneriliyor. Deneysel çalışmalar çörekotu tohumları ve uçucu yağın homosistein üzerindeki etkisinin folik asitten daha fazla olduğunu göstermiştir.

Kısaca;
. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
. Kolestrolun düşürmek ve dengede tutmak için kullanılır.
. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılır.
. zayıflamaya yardımcı olur.
. İdrar söktürücü özelliği vardır.
. Anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.
. Adet söktürücü olarak faydalıdır.
. Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenler.
. Romatizma ağrılarında kullanılır.
. Hemoroite karşı kullanılır.
. Saçı besleyici ve saç dökülmesini önleyici etkisi vardır.
. Özetle Başlı başına bir şifa kaynağıdır

Kullanım şekli:
Dahilen kullanımı; Bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilir, Günde üç defa aç veya tok karnına içilebilir. Gün içerisinde bir çay kaşığı içilebilir ya da siyah şekere damlatılarak içilebilir. Haricen masaj şeklinde kullanılır. (hemoroit için) Şaç için kullanımı diğer saç bakım yağlarıyla karıştırılarak kullanılır.

Comments are closed.

Sitemizde şuan:
Gazeteler
manşetler
Günlük Burç
Günlük Burç
Piyasalar
Hava Durumu
BURSA

BURSA
Şiir Bahçesi
Sayaç


radyo